در حال بارگزاری...

تکنولوژی OTV و VPLS در مراکز داده

به گزارش شرکت سیسکو در سال های اخیر بطور مداوم تقاضاهای بسیاری مبنی گسترش مقیاس مراکزداده موجود به سمت این شرکت ارسال می گردد.

این متقاضیان از یک جهت، مایل به گسترش وسعت مراکزداده خود در سرتا سر جهان با هدف سرویس دهی بهتر به مشتریان خود هستند و از جهت دیگر، به موازات همین درخواست نگرانی در خصوص مدت زمان UP-Time و همچنین انعطاف پذیری در هنگام گسترش نیز از دغدغه های اساسی آنها بشمار می رود.

 امروزه به جرات می توان گفت، رشد روزانه اطلاعات مراکزداده و حیاتی تر شدن این اطلاعات به یک نگرانی بزرگ برای مدیران این گونه از مراکزداده مهم تبدیل شده است.

شرکت سیسکو برای این دسته از مشتریان بزرگ خود همچون فیسبوک، تویتر، تلگرام و.... دو تکنولوژی لایه دومی با نام های VPLS (Virtual Private LAN Service) و OTV (Overlay Transport Virtualization) را پیشنهاد می کند که یکی از آنها بصورت انحصاری متعلق به این شرکت می باشد. با پیاده سازی این دو تکنولوژی می توان گفت که ارتباطات آسان لایه دومی LAN را می توان در سطح وسیع تری مانند اینترنت گسترش داد. برای مثال: شما برای استفاده از یک برنامه کاربردی خواص در یک مرکزداده مجبور هستید به جهت محدودیت فیزیکی آن مرکزداده، فقط در همان محدوده از آن استفاده نمایید. به زبان دیگر می توان گفت که بصورت جزیره ای می توانید از برنامه ها در محدوده هر مرکزداده استفاده نمایید به دلیل اینکه محدود به یک محدوده جغرافیایی خواص هستید.

اما حال تصور کنید که می توانید مراکزداده خود را در سرتا سر جهان با یک تکنولوژی LAN به یکدیگر متصل کرده و بصورت یکپارچه و یکجا از آن استفاده کنید. تصور کنید که بواسطه یک سوئیچ بزرگ چندین مرکزداده را به یکدیگر متصل کنید.

زیرساخت های VPLS و OTV می توانند براحتی این مهم را در شبکه های وسیعی همچون اینترنت انجام دهند. البته از گذشته تکنولوژی های دیگری همچون Ethernet Over MPLS (EoMPLS) و یا Ethernet Over SONET/SDH (EoSONET/SDH) وجود داشته است اما نکته اینجاست که این گونه تکنولوژی ها ارتباط را فقط بصورت نقطه به نقطه فراهم می کنند و هیچگاه بواسطه آنها نمی توان تصور یک ارتباط چند نقطه همزمان را داشت (مانند سوئیچ).

برای شبکه های بزرگ که از برنامه های کاربردی بهره می برند که نیاز به داشتن یک توپولوژی Multipoint و یا Broadcast دارند VPLS بهترین گزینه موجود خواهد بود.

این شبکه با ایجاد یک ارتباط لایه دویی بواسطه پروتکل زیرساختی MPLS و پروتکل مسیریابی قدرتمندی همچون BGP این احساس را در شما تداعی می کند که گویی مراکزداده شما بواسطه یک سوئیچ بزرگ به یکدیگر بصورت لایه دویی متصل شده اند.

vpls 2

اما تکنولوژی که از سوی شرکت سیسکو سیستم به عنوان یک نوآوری بزرگ ارایه گردید OTV بود که در آن همانند تکنولوژی VPLS یک سوئیچ لایه دو در یک شبکه گسترده بوجود می آمد اما با این تفاوت که دیگر نیازی به راه اندازی شبکه زیرساخت MPLS برای استفاده از این سرویس نبود. تکنولوژی OTV این امکان را به شما می دهد که روی هربستری(MPLS, IP, …..) در داخل و یا بین مراکزداده، یک زیرساخت لایه دویی بوجود آورید که بتوان قابلیت هایی همچون سادگی در توسعه پذیری، تفکیک پذیری درهنگام وقوع اشکال را بصورت همزمان داشت.

vpls2

در حال حاضر سیسکو این امکان را بر روی سوئیچ های سری Datacenter خود یعنی Nexus فراهم آورده که شما می توانید از آن استفاده نمایید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه نمایید.