در حال بارگزاری...

STP در مراکز داده

تابه امروز یکی از مسایل مهمی که در مراکز داده مورد توجه ویژه قرار می گیرد مسله قابلیت دسترس پذیری بوده تا مشتریان این مراکز با اطمینان خاطر بیشتری از شبکه اینگونه از سازمان ها استفاده نمایند.

البته به نکته نیز باید اشاره کرد که اطمینان خاطر مشتریان یک سازمان یا یک شرکت تجاری سبب افزایش تعداد مشتریان و افزایش موارد مورد انتظار آنها خواهد گردید که همنین امر یک اهرم قدرتمند برای مدیران این گروه از شرکت هاست تا به فکر گسترش و افزایش مقیاس مراکزداده خود باشند. اولین اقدام این دسته از مدیران افزایش تعداد سرویس دهندگان و گسترش زیرساخت شبکه فعال می باشد.

برای این ارتباط تعداد سرور ها. سوییچ ها و روترها نیز باید افزایش پیدا کند. افزایش تعداد سوییچ ها برای ارتباط با سرور ها و بخش های دیگر یکی از دردسر های اصلی می باشد چرا که متخصصین شبکه و مراکزداده می دانند که پیکربندی پروتکلی مانند STP عملی پیچیده و طاقت فرسا می باشد. همچنین یکی از نواقصی که پروتکل های لایه دومی مانند MAC  و STP دارند این است که برای انتفال داده ها بصورت همزمان فقط می توانند از یک مسیر این عمل را انجام دهند.

STP1 compressor

می دانید که در مدل های مختلف STP بصورت همزمان ترافیک یک VLAN فقط می تواند از یک مسر هدایت شود و مسیرهای دیگر برای روز مبادا بعنوان پشتیبان در نظر گرفته می شوند. اما این اتفاق برای پروتکل های لایه سومی بی معنی بوده به گونه ای که شما می توانید از ابتدا هدایت ترافیک را مهندسی نمایید. برای مثال با قابلیت PBR شما می توانید ترافیک را بر اساس آدرس مبدا مسیربابی نمایید و یا با قابلیت MPLS-TE شما می توانید مسیر انتقال ترافیک را از مبداء مشخص نمایید.

حال نکته جالب و قابل توجه این است که شرکت سیسکو سیستم برای حل این مشکل قابلیت جدیدی را با عنوان مسیریابی در لایه دوم یا Cisco FabricPath معرفی نموده که در نوع خود نوآوری شگرف و منحصر به فردی می باشد.  

STP2 compressor

این نوآوری تازه در سری سیستم عامل های NX-OS این شرکت امکان پذیر می باشد که در مراکزداده بزرگ امکان مسیریابی لایه دوم!!!! را برای سوییچ های شبکه فراهم می کند. در این نوآوری دیگر شبکه شما به محدوده های جداگانه ای که پروتکل STP تقسیم می نمود تفکیک نمی شود و شبکه با هر وسعتی که باشد بصورت یکجا درنظر گرفته می شود.در این مدل سوییچ ها برای استفاده از قابلیت FabricPath ترافیک را مجددا Encapsulate کرده و آدرس مخصوص به این قابلیت را بر روی آن اضافه می کنند که قابل مسیر یابی بوده و بتوان برای آن جدول مسیریابی تشکیل دهند.

این آدرس جدید در اصل همان شناسه سوییچ یا Switch ID است که مشخص می کند که این ترافیک از چه سوییچی ارسال و توسط چه سوییچی می بایست دریافت گردد. بواسطه این آدرس ها بسته ها توسط سوییچ های میانی مسیریابی شده تا به سوییچ مقصد برسند و در مقصد Decapsulate شده با فرمت اصلی Ethernet به مقصد تحویل داده می شوند.

نکته بسیار جالب در اینجاست که مسیریابی این آدرس ها توسط پروتکل مسیریابی معروف IS-IS انجام می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه فرمایید. (داده کاوان تتیس)