در حال بارگزاری...

ساخت ایمیج سفارشی ESXi 6.5

امکان ساخت یک ایمیج سفارشی از ESXi که تمام درایورهای مورد نیاز ما را داشته باشد بسیار کاربردی است. چرا که ممکن است همیشه با سرورهای استاندارد از شرکت های معروف سر و کار نداشته باشیم و درایور آن ها توسط ESXi به صورت پیشفرض پشتیبانی نشود.

همچنین برای راه اندازی یک آزمایشگاه برای تمرین بر روی سیستم های خانگی (PC) محتمل است که به مشکل بخوریم. از این رو در این مطلب ابزار رسمی شرکت VMware به نام Image Builder برای ساخت ایمیج های سفارشی را معرفی می کنیم.

همانطور که ممکن است بدانید در نسخه های قبلی امکان استفاده از GUI برای سفارشی کردن ایمیج ها وجود نداشت و صرفا از طریق PowerCLI و دستورات قابل انجام بود. اما اکنون در نسخه vSphere 6.5 با وجود داشتن رابط کاربر گرافیکی انجام این کار به شدت ساده شده است. علاوه بر اضافه کردن درایور های مورد نیاز به ایمیج ها می توانیم درایور های غیر ضروری را نیز حذف کنیم. به عنوان خروجی هم می توان فایل ISO را برای AutoDeploy مورد استفاده قرار داد.

Auto depoly Main Page compressor

برای استفاده از این ویژگی ابتدا باید سرویس AutoDeploy را فعال کنیم. اگر می خواهید در vSphere Web Client از این ویژگی استفاده کنید بعد از فعال کردن آن باید یک بار از پنل خارج و مجددا وارد شوید. در صفحه اصلی آیکون AutoDeploy را مشاهده می کنید که به صورت پیشفرض وجود ندارد. با کلیک بر روی این آیکون می توانیم شروع به استفاده از ویژگی Image Builder کنیم. ابتدا باید depot را وارد کنیم. سپس درایور های مورد نیاز را آپلود می کنیم در مرحله بعد با ساخت یک Image profile جدید وارد مراحل اضافه کردن درایور ها یا کم کردن آن ها می شویم و در نهایت پس از انجام کلیه مراحل می توانیم از طریق گزینه Export یک فایل ISO یا یک آرشیو ZIP از آن بسازیم. با این شیوه زمانی که فایل ساخته شد می توانیم آن را دانلود و در جایی که نیاز داریم مورد استفاده قرار دهیم.

Auto deploy Services 1 compressor