راهکارهای یکپارچه سازی ارتباطات VOIP

امروزه تمامی موسسات و سازمان هایی که بر حسب نیاز در شهرهای مختلف چندین دفتر یا شعبه دارند، هزینه های قابل توجهی برای ارتباطات مراکز تلفنی میان دفاتر خود پرداخت می کنند. این سازمان ها شامل سازمان های دولتی، بانک ها، موسسات بیمه و شرکت هایی که در چندین کشور یا شهر دارای دفاتر،شعب و یا کارخانجاتی هستند،می باشند. تکنولوژی Unified Communication راه حل جامعی برای کاهش هزینه و سهولت ارتباطات فراهم می آورد شرکتها و سازمانها برای ارتباط تلفنی با یکدیگر می توانند از بستر شبکه موجود خود و بدون نیاز به پرداخت وجه استفاده کنند. ارتباطات می تواند به صورت Data ، Voice ، Video و غیره باشد .
در تکنولوژی Unified Communication از بستر شبکه برای ارتباط Video و Voiceبین نقاط استفاده می شود . ترافیک Voice ) Telephone و Fax) از طریق بستر شبکه بر روی IP رد و بدل می شود . این تکنولوژی می تواند به صورت سخت افزاری یا نرم افزاری باشد . استفاده از این تکنولوژی باعث کم شدن هزینه ها وهمینطور ایجاد شبکه تلفنی درون سازمانی مختص شرکت یا سازمان می شود .

سرویس ها و راه حل های قابل ارائه برای پیاده سازی و مدیریت ارتباطات صوتی و تصویری در بستر شبکه:

Cisco Unified Communications Manager (CUCM)

سرور مدیریت کلیه تماس های صوتی در بستر IP که به صورت سخت افزاری و نرم افزاری (ماشین مجازی) قابل راه اندازی می باشد.

برخی از وظایف CUCM در شبکه های Voice over IP:

Call Processing: تکمیل و کنترل فرآیند برقراری ، مسیر یابی و خاتمه تماس های تلفنی Signaling and device control: فرآیند متصل نمودن دستگاه هایی نظیر تلفن ها, Gateway ها و conference bridge ها برای برقراری ارتباطات Voice over IP. مثال هایی از Signaling Ring tone ,Dial tone ,Busy Tone می باشند که توسط پروتکل های SIP و SCCP انجام می شوند.

Dial Plan Administration :Dial Plan مجموعه ای از لیست های قابل تنظیم می باشد که از طریق آنها تماس مسیریابی می گردند. به عنوان مثال تماس های بین شعبات سازمان، تماس با شبکه تلفن مخابرات (PSTN) ، تماس های خارج کشور و …

Phone Feature Administration: سرویس های مربوط به تلفن ها مانندhold , transfer forward , conference, speed dial, redial, call park را کنترل می کند.

Directory services: سرویسی که اطلاعات مربوط به کاربران را نگهداری می کند که قابلیت یکپارچه شدن با سرویس های دایرکتوری دیگر مانند Microsoft Active Directory را نیز دارا می باشد.

برخی از سرویس های قابل ارائه توسط CUCM:

Call Park: سرویسی که به کاربر اجازه می دهد تماس را بر روی یک شماره داخلی پارک کرده و از یک داخلی دیگر آن را ادامه دهد. 

Call Pickup: سرویسی که به گروهی از کاربران که میز کارشان نزدیک یکدیگر می باشد اجازه می دهد تماس های کاربران دیگر را که پشت میزشان نیستند پاسخ دهند. 

Hold Reversion: سرویسی که پس از گذشتن مدت مشخصی از Hold شدن یک تماس به کاربر هشدار می دهد تا تماس Hold شده را فراموش نکند.

Do Not Disturb: با فعال کردن این قابلیت تماس های دریافتی کابر به صورت Silent در می آیند و فقط چراغ تماس جدید بر روی تلفن شروع به چشمک زدن می نماید.

Intercom: این قابلیت اجازه می دهد که یک مدیر بتواند به صورت سریع با داخلی منشی خود ارتباط برقرار کند. این قابلیت به صورت پیش فرض به صورت Auto Answer می باشد یعنی به محض زدن کلید intercom توسط مدیر تماس با منشی برقرار می گردد.

Call Back: زمانی که یک کاربر موفق به برقراری تماس با کاربر دیگری نمی شود (به عنوان مثال خارج شدن گوشی تلفن مقصد از مدار) سرویس Call Back این امکان را فراهم می آورد تا به محض در دسترس بودن تلفن مقصد، به تماس گیرنده اطلاع داده شود که مقصد در دسترس می باشد.

Barge and Privacy: زمانی که دو تلفن دارای خط داخلی مشترک (Share Line) می باشند و یکی از کاربران مشغول مکالمه با خط مشترک می باشد، فعال کردن barge باعث می شود که کاربر دوم نیز بتواند به این مکالمه بپیوندد و یک کنفرانس سه نفره شکل بگیرد. کلید Privacy باعث می¬گردد که این قابلیت غیر فعال گردد و کاربر دوم نتواند به تماس بپیوندد.

Call Hunting: این سرویس باعث می شود که با گرفتن یک شماره داخلی چندین گوشی تلفن به صورت ترتیبی زنگ بخورند. به عنوان مثال کاربران داخلی 5555 را که مربوط به گروه پشتیبانی می باشد شماره گیری می نمایند و تلفن های گروه پشتیبانی شروع به زنگ خوردن می کنند. (ترتیب و چگونگی آن قابل تنظیم می باشد)

User Web Pages: از طریق فعال سازی این سرویس کابران می توانند از طریق یک محیط GUI تحت وب به تنظیمات تلفن خود دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال کاربری که از اداره خارج شده ولی فراموش کرده تلفن خود را به داخلی دیگری Redirect کند، می توان این کار را از طریق GUI وب انجام دهد.

Cisco Unified Mobility: سرویسی که به کاربران اجازه می دهد تماس های تلفنی خود را از بستر سیسکو بدون وقفه به تلفن همراه منتقل نمایند. 

Cisco Unified Communications Manager Express

(CUCME)

سرویس مدیریت تماس های صوتی که بر روی روتر های سیسکو راه اندازی می گردد و بیشتر در دفاتر کوچک سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

Cisco TelePresence Server
سرور پیاده سازی ویدئو کنفرانس که به صورت سخت افزاری و نرم افزاری (ماشین مجازی) قابل راه اندازی می باشد.

Voice Mail Server

Cisco Unity Connection

سروری که مدیریت Voice Message ,Voice Mail ,Unified Messaging و Fax Integrating را بر عهده داد.

برخی از قابلیت های این سرویس:

Intelligent Voice Mail: به کاربران اجازه می دهد تا پیغام های صوتی خود را گوش دهند، برای کاربران دیگر پیغام صوتی بگذارند و تنظیمات شخصی را بر روی پیغام های صوتی انجام دهند. 

Cisco Unity System Administrator: مدیریت ، اضافه کردن و حذف کردن حساب های کاربری را از یک محیط تحت وب انجام می دهد.

Cisco Personal Communications Assistant: وب سرویسی می باشد که کاربران از طریق آن به مدیریت inbox خود می پردازند.

ViewMail for Outlook: سرویسی که این قابلیت را به کاربران می دهد تا پیغام های صوتی خود را از طریق محیط نرم افزار Outlook گوش دهند.

Text to Speech: به کاربران اجازه می دهد تا به ایمل خود از طریق تلفن گوش دهند.

Third-Party Fax: امکان یکپارچه شدن با Fax Server های ساخت کمپانی های دیگر را جهت مدیریت فکس ها فراهم می کند.

Unity Microsoft Exchange support: امکان یکپارچه شدن با نرم افزار Microsoft Exchange را داراست.

Cisco Unity Express: 

سرویس Voice mail را بر روی روتر های ISR سیسکو ارائه می دهد.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
0 0 امتیازها
امتیازدهی به مقاله
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم ، لطفا دیدگاهی بنویسیدx