در حال بارگزاری...

پشتیبانی شبکه های کامپیوتری

بی شک یکی از مهم ترین بخش ها در پروژه های شبکه های کامپیوتری نگهداری و پشتیبانی از زیرساخت ها و سرویس های فعال راه اندازی شده در شبکه می باشد.

 چراکه پس از فاز ابتدایی طراحی و در نهایت پیاده سازی شبکه های کامپیوتری نگهداری و پشتیبانی از سرویس های راه اندازی شده امری بسیار مهم و حیاتی می باشد.

معمولا در شبکه های کامپیوتری کوچک همان اتاقی که برای واحد IT در نظر گرفته شده برای پشتیبانی از شبکه کامپیوتری در نظر گرفته می شود, اما همواره در شبکه های کامپیوتری بزرگ سازمانی و دیتاسنترها یک اتاق مخصوص برای این امر طراحی و در نظر گرفته می شود که معروف به اتاق (NOC (Network Operation Center می باشد.

Support 2

پرسنلی که در این بخش از شبکه فعالیت می کنند می بایست هریک در حوزه خود بسیار خبره و مجرب باشند تا بتوانند رفتار سیستم را به دقت کنترل و در برابر خطرات احتمالی عکس العمل سریع و به موقع داشته باشند.
در شبکه های کامپیوتری سازمانی بزرگ پشتیبانی شبکه کامپیوتری موجود به چند بخش تقسیم می شود که این بخش ها شامل:

1. پشتیبانی از بخش شبکه زیرساخت که شامل روتر ها، سوئیچ ها و سرورها می باشد.
2. پشتیبانی از بخش برنامه های کاربردی که شامل برنامه هایی همچون ایمیل سرور، دایکتوری سرور، وب سرور و . . . می باشد.
3. پشتیبانی از سیستم ذخیره سازی و پشتیبان گیری از اطلاعات شبکه می باشد.

Support 3

در این بین ارائه یک رویه و روش استاندار برای پشتیبانی از بخش های مختلف از مهم ترین تصمیماتی است که مدیران IT در سازمان می تواند اتخاذ نمایند. معروف ترین رویه و چهارچوب در پشتیبانی شبکه های کامپیوتری روش (ITIL (Information Technology Infrastructure Library می باشد. البته رویه های دیگری نیز از سوی موسسات دیگر ارایه گردیده که از این دسته می توان به استانداردهای
FCAPS (fault-management, configuration, accounting, performance, and security) و (MOF (Microsoft Operations Framework اشاره نمود.

Support Microsoft MOF

تمامی این رویه ها و چهارچوب ها در تلاش هستند تا بتواند مشکلات موجود در شبکه های کامپیوتری را در کمترین زمان حل و فصل نمایند.
همچنین کمپانی های معتبری مانند شرکت های Cisco, Solarwinds, Manage Engine, Pasler, HP اقدام به تولید نرم افزارهای مانیتورینگ و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری نموده تا بتوانند این فرآیند مهم را آسانتر نمایند.
از نرم افزارهای معروف می توان به نرم افزار Cisco Prime شرکت سیسکو و پک نرم افزاری Orion شرکت Solarwinds اشاره نمود که بی شک در پشتیبانی شبکه های کامپیوتری حرف اول را می زنند.