مقالات

معرفی Cisco Prime

معرفی Cisco Prime

در ابتدا باید دید که چالش های موجود در مدیریت شبکه ها چیست تا بتوان دلیل وجود و استفاده از  Cisco Prime را توضیح داد.

چالش مدیریت شبکه:

شبکه ها مدام در حال تغییر هستند به همین دلیل واحد فناوری اطلاعات شرکت ها باید قادر باشند تا این مسئله را مدیریت کنند. اما تغییر همواره با چالش همراه خواهد بود که تعدادی از آن ها شامل موارد زیر می شوند:

–    نیاز کاربران به دسترسی از هر جا در هر ساعت باعث تغییر محیط های کاری قدیمی شده و چالش های جدیدی را به وجود آورده است.

–    استفاده از دستگاه های هوشمند مانند آیفون و آیپد جهت انجام امور مختلف در شرکت ها باعث شده تعریف جدیدی از کاربران شبکه به وجود بیاید.

–    استفاده از تماس های ویدیو بلادرنگ، محتوای چندرسانه ای و Telepresence سیسکو برای تعاملات و ارتباطات نیز یک چالش محسوب می شود.

–    همچنین به کار گیری بهترین توصیه ها در پیاده سازی و صرفه جویی در هزینه ها یک امر ضروری در هر تجارتی است.

نتیجه این تغییر ها این است که توانایی بخش فناوری اطلاعات شرکت ها برای مدیریت، تامین امنیت و مقیاس پذیر نگه داشتن زیرساخت، سرویس ها و برنامه های سازمان به چالش کشیده خواهد شد. برای رویارویی با این چالش ها مدیران شبکه نیاز دارند از مدل سنتی پایین به بالا که مدیریت در سطح زیر ساخت از کپچر کردن پکت ها، اسنیف کردن و عملیات زمانبری مانند بررسی جریان داده ها  استفاده می¬کردند به روش های بالا به پایین و در سطح سرویس مهاجرت کنند که از لایه Application شروع و مرحله به مرحله به لایه های پایین تر می رود.

در بسیاری از شرکت ها واحد فناوری اطلاعات از گستره ی وسیعی از محصولات متفرقه غیر یک پارچه به همراه اسکریپت هایی که می نویسند برای مدیریت شبکه استفاده می کنند. این روش infrastructure-level پایین به بالا با استفاده از محصولات مدیریتی متفرقه باعث محدود شدن شفافیت در شبکه می شود. و نتیجه آن یک عملیات مدیریتی پیچیده، دستی، مستعد خطا و نا کار آمد خواهد بود.

Cisco Prime یک استراتژی فناوری اطلاعات بر روی مفهوم مدیریت سرویس های شبکه و مجموعه ای از مشخصه ها است، که تجربه کاربری شامل workflow های بصری در میان تمام معماری ها و تکنولوژی های سیسکو را فراهم می کند. در مجموع محصولاتCisco Prime for IT  مدیریت شبکه را تسهیل، کارآمدی عملیات را بهبود، خطاها را کاهش و تحویل سرویس های شبکه را قابل پیش بینی تر
می کند.

استراتژیCisco Prime for IT  از مدیریت چرخه عمر یکپارچه شبکه ها، سرویس ها و دستگاه های endpoint برای شبکه های بدون مرز، دیتا سنتر و معماری های collaboration پشتیبانی می کند. همچنین به بخش فناوری اطلاعات کمک می کند به موارد زیر دست پیدا کنند:

–    بهبود کارآمدی عملیاتی: کاهش خطاهای شبکه، سرعت در خطایابی و بهبود تحویل سرویس های شبکه.

–    کاهش هزینه عملیات: سرعت در استقرارها، کاهش به کارگیری نیروی انسانی و کاهش نیاز به آموزش بخاطر ابزارهای ساده برای استفاده، workflowها و بهترین راهکار های خودکار شده (automated) که مدیریت شبکه را تسهیل می کند.

–    تقلیل مقدار سرمایه گذاری: با سرمایه گذاری در چنین سیستم های مدیریتی که همگرا (Integrated) هستند در مقدار کلی هزینه های سازمان ها و شرکت ها که برای زیر ساخت خود در نظر دارند صرفه جویی می شود.

مفهوم مدیریت سرویس های شبکه:

Cisco Prime برای مدیریت سرویس های شبکه بر روی یک رویکرد بالا به پایین بنا شده است. این روش بالا به پایین از سطح Application شروع و گسترش پیدا می کند به سرویس ها تا زیر ساخت شبکه می رسد.

این روش برای سرویس های شبکه خطایابی سریع و موثر را فراهم می کند. همچنین به اپراتورها اجازه می دهد تا مشکلات را در سطح زیر ساخت پیدا و آن را ایزوله کنند.

همچنین این روش از workflow های یکپارچه پشتیبانی می کند که provisioning و تنظیمات سرویس ها را ساده، خطاها را کاهش و سرعت استقرار را افزایش می دهد.

با استفاده از رویکرد مدیریت سرویس های شبکه بالا به پایین توسط محصولات Cisco Prime for IT سرعت خطایابی را افزایش و به طرز قابل توجهی کارآمدی عملیات را بهبود می دهد.

–    در مرحله اول تیم پشتیبانی مشکل session یک کاربر در TelePresence را در چند دقیقه به جای چند ساعت می تواند حل کند، که این عمل با پیگیری از session کاربر نهایی تا مسیر media session و تا زیر ساخت انجام می شود.

–    یک مشکل با اعتبار سنجی یک کاربر از طریق مدیای کابلی یا بی¬سیم می تواند با پیگیری session کاربر از دستگاه تا سیاست های امنیتی و تا زیر ساخت به راحتی حل شود.

–    سرویس های Cisco EnergyWise می تواند از یک مکان متمرکز استقرار، مدیریت و پایش شوند.

–    مشکلات Application response time می تواند به سرعت ایزوله و برای محل وقوع مشکل پیگیری شود.

مشخصه های مشترک:

سیسکو پرایم برای مشخصه های مشترک مدیریت ساده، بهبود عملیات و پیش بینی بهتری در میان معماری ها، شبکه ها و سرویس ها دارد. هر یک از محصولات Cisco Prime for IT شامل یک یا بیشتر از شش مشخصه های مشترک می شود.

تجربه عملیات بهبود یافته

شامل راحتی در استفاده با داشتن یک رابط کاربری بصری و یک متدلوژی بهبود یافته برای اپراتور در میان تمام محصولات ارائه شده است. سیسکو فرآیند های اپراتور فناوری اطلاعات را با بهترین راهکار های سیسکو برای ساخت تجربه کاربری برتر ترکیب کرده است. و نتیجه یک رابط گرافیکی نسل جدید است که راحتی در استفاده و workflow های خودکار و تجربه کاربری state-of-the-art را ارائه می دهد.

یکپارچه شده با بهترین راهکارهای سیسکو

ابزار workflowهای هدایت شده و خطایابی خودکار بر اساس طراحی های تایید شده و بهترین راهکارهای که توسط سیسکو توسعه داده شده است. استفاده از این بهترین راهکارها که توسط برترین های صنعت تعبیه شده به بخش های فناوری اطلاعات کمک می کند زمانی را ذخیره و نیازمندی ها و مشکلات کارمندان را کم کنند و به تیم های پشتیبانی کمک می کند که به سرعت گستره وسیعی از مشکلات کاربران را حل کنند.

مدیریت کامل چرخه عمر

محصولات Cisco Prime for IT فرآیند چرخه عمر مورد نیاز که برای مدیریت یک شبکه نیاز است را خودکار و تقویت می کند. طول عمر workflow ها در این محصولات به دقت طراحی شده تا دستیابی سریع به اطلاعات مهم و انجام کارهای که مورد نیاز است سریع تر انجام شود.

پشتیبانی از دستگاه از روز اول

بخش فناوری اطلاعات می توانند در مورد دستگاه های و تکنولوژی های جدید که توسط سیسکو به بازار می آیند و توسعه داده می شوند مطمئن باشند چون از همان روز اول توسط محصولات Cisco Prime for IT پشتیبانی می شوند. که در نتیجه باعث می شود محصولات جدید به راحتی مدیریت، تنظیم و به شبکه وارد شوند. همچنین برای محصولات قدیمی که برای آن ها به روز رسانی وجود دارد پشتیبانی در نظر گرفته شده است.

تعاملات باهوش

این ویژگی سیسکو ابزارهای self-help خودکار را تحویل می دهد که سرعت حل مشکلات شبکه را افزایش می دهد. این ابزارها به بخش های فناوری اطلاعات برای تشخیص و حل مشکلات به شکل سریع تر و موثرتر کمک می کند.

وسیله (appliance) های مجازی و فیزیکی

محصولات به شکل فیزیکی و مجازی در دسترس هستند که همگی کامل و دارای سیستم عامل، برنامه و پایگاه داده هستند. هر دو appliance های فیزیکی و مجازی آماده به کار هستند. هیچ راه اندازی و تنظیماتی نیاز نیست.

معرفی محصولات Cisco Prime for IT:

–    Cisco Prime Infrastructure: یک راهکار یکپارچه برای مدیریت جامع lifecycle و نمایش میزان کارایی برنامه ها که مدیران شبکه جهت نگه داری، اداره و تحویل برنامه ها و سرویس ها لازم خواهند داشت تا در نهایت تجربه کاربر نهایی را بهبود و مشکلات آن را کاهش دهند.

–    Cisco Prime Network Analysis Module (NAM): یک نمایش عمیق از شبکه و آنالیز کارایی دستگاه ها را برای مدیران فراهم می کند تا به سرعت مشکلات را تصیح و ایزوله کنند که متعاقبا در نهایت بر روی تجربه کاربر نهایی تاثیر می گذارد.

–    Cisco Prime Network Register: سرویس های DNS و DHCP و IPAM را به صورت یکپارچه، مقیاس پذیر و قابل اعتماد در هر دو شبکه های IPv4 و IPv6 در اختیار می گذارد.

–    Cisco Prime Collaboration Manager (CM): مانیتورینگ و خطایابی session های Telepresence و media path ها به صورت بلادرنگ چرا که در ارتبطات ویدیویی یا صوتی با توجه به ماهیت آن ها اهمیت بلادرنگ بودن خطایابی بیشتر از سایر ارتباطات است.

–    Cisco Prime Unified Communications Management Solution (UCMS): خودکار کردن provisioning، عیب یابی به صورت فعالانه (Proactive) و به دست آوردن گزارش ها، آمار و آنالیز های پیشرفته از Cisco Unified Communication.

–    Cisco Prime NetFlow Generation Appliance:  یک راهکار با هدف فراهم کردن کارایی بالا که با نمایش NetFlow باعث می شود در محیط های با توان بالا Application Performance، Capacity planning و نیازمندی های Security Monitoring پشتیبانی شوند.

–    Cisco Prime Data Center Network Manager: مدیریت شبکه های Ethernet و Storage را در داخل یک dashboard ترکیب می کند تا مدیران بتوانند سلامت و کارایی Network و Storage در گستره تمام پلتفرم های Cisco NX-OS از جمله Cisco Nexus و خانواده های MDS 9000 فارغ از پرتکل بررسی و ارزیابی و در نهایت خطایابی کنند.

0 0 امتیازها
امتیازدهی به مقاله
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم ، لطفا دیدگاهی بنویسیدx