مقایسه مدلهای Nexus 9000 به شما کمک میکند تا بر اساس تعداد و سرعت پورتها، ظرفیت سوئیچ و معماری شبکه، مدل مناسب دیتاسنتر خود را انتخاب کنید. سوئیچهای این خانواده در سریهای 9200، 9300، 9400، 9500 و 9800 عرضه شدهاند که از نظر ساختار سختافزاری، قابلیت توسعه و کاربرد با یکدیگر تفاوت دارند.
برای مثال، سری Nexus 9300 با طراحی ثابت (Fixed) برای اتصال سرورها و پیادهسازی شبکههای Leaf-Spine کاربرد دارد. سریهای ماژولار Nexus 9500 و 9800 برای زیرساختهایی با نیاز به تراکم پورت بیشتر و توسعه سختافزاری طراحی شدهاند.
در ادامه، تفاوت این سریها و مدلهای مهم هر خانواده را با مشخصات رسمی سیسکو بررسی میکنیم تا بتوانید متناسب با نیاز شبکه، بهترین مدل سوئیچ نکسوس 9000 را انتخاب و خریداری کنید.
مقایسه سریهای Cisco Nexus 9000
مهمترین تفاوت سریهای Nexus 9000 در نوع طراحی، سرعت پورتهای قابل پشتیبانی و امکان افزایش ظرفیت است.
جدول زیر، مقایسه سریهای مختلف نکسوس 9000 را نشان میدهد:
مقایسه سریهای نکسوس 9000
| سری | نوع طراحی | مشخصات شاخص | کاربرد پیشنهادی |
|---|---|---|---|
| Nexus 9200 | ثابت | مدلهای دارای پورت 1G، 10G، 25G و 100G | اتصال تجهیزات و سرورها، متناسب با مدل |
| Nexus 9300 | ثابت | پشتیبانی از سرعتهای متنوع تا 800G در مدلهای جدید | Leaf، Spine و شبکههای دیتاسنتری پرسرعت |
| Nexus 9400 | ماژولار متمرکز | ۸ اسلات توسعه، پشتیبانی از پورتهای 400G | دیتاسنترهای نیازمند تراکم بالای پورت در فضای محدود |
| Nexus 9500 | ماژولار توزیعشده | شاسیهای ۴، ۸ و ۱۶ اسلاتی، پشتیبانی از 400G | Spine، تجمیع ترافیک و توسعه شبکه |
| Nexus 9800 | ماژولار توزیعشده | شاسیهای ۴ و ۸ اسلاتی، پشتیبانی از 100G، 400G و 800G | دیتاسنترهای بسیار پرظرفیت و زیرساختهای AI |
نکته: سرعتهای جدول، حداکثر قابلیتهای معرفیشده برای مدلهای مشخص هر خانواده هستند و لزوماً در تمام سوئیچهای آن سری پشتیبانی نمیشوند.
مقایسه مدلهای پرکاربرد نکسوس 9000 از نظر مشخصات فنی

اگر در مرحله انتخاب یا خرید سوئیچ شبکه هستید، بررسی پارتنامبر دستگاه اهمیت بیشتری از نام سری دارد. دو مدل Nexus 9300 ممکن است از نظر تعداد پورت، نوع اتصال و ظرفیت شبکه تفاوت قابلتوجهی داشته باشند.
جدول زیر چند مدل شاخص را بر اساس دیتاشیت رسمی سیسکو مقایسه میکند.
مقایسه مدلهای پرکاربرد نکسوس 9000
| مدل سوئیچ | مشخصات پورتها | پهنای باند سوئیچ | کاربرد |
|---|---|---|---|
| N9K-C93180YC-FX3 | ۴۸ پورت 1/10/25G و ۶ پورت 40/100G | 3.6Tbps | اتصال سرورهای 10G و 25G |
| N9K-C93108TC-FX3 | ۴۸ پورت مسی 100M/1/10G و ۶ پورت 40/100G | 2.16Tbps | اتصال سرورها از طریق RJ45 |
| N9K-C93240YC-FX2 | ۴۸ پورت 1/10/25G و ۱۲ پورت 40/100G | 4.8Tbps | اتصال سرورها با ظرفیت آپلینک بالاتر |
| N9K-C9336C-FX2 | ۳۶ پورت 40/100G | 7.2Tbps | ارتباطات پرتعداد 100G و نقش Spine |
| N9K-C93600CD-GX | ۲۸ پورت 40/100G و ۸ پورت 100/400G | 12Tbps | توسعه Fabric و مهاجرت به 400G |
| N9K-C9364C-GX | ۶۴ پورت 40/100G | 12.8Tbps | تجمیع تعداد زیادی لینک 100G |
| N9364E-SG2-Q/O | ۶۴ پورت 800G | 102.4Tbps | شبکههای 800G و زیرساختهای AI/ML |
پهنای باند اعلامشده در جدول بر اساس روش محاسبه سیسکو است و نباید آن را معادل ظرفیت قابل استفاده در یک جهت یا عملکرد تضمینشده در هر سناریوی ترافیکی در نظر گرفت.
تفاوت مدل N9K-C93180YC-FX3 و N9K-C93108TC-FX3
| ویژگی | N9K-C93180YC-FX3 | N9K-C93108TC-FX3 |
|---|---|---|
| نوع پورت | SFP28 | BASE-T |
| سرعت پورتها | 1/10/25G | 100M/1/10G |
| نوع اتصال | فیبر نوری یا کابل DAC سازگار | کابل مسی شبکه |
| کاربرد مناسب | اتصال سرورهای 10G و 25G | اتصال سرورها با پورت RJ45 |
| انتخاب پیشنهادی | دیتاسنترهای نیازمند ارتباط 25G | زیرساختهای مبتنی بر کابلکشی مسی 10G |
اگر سرورها از کارت شبکه 25GbE استفاده میکنند، مدل 93180YC-FX3 گزینه مناسبتری برای بررسی است. اما در زیرساختی با کابلکشی مسی و ارتباطات 10GBASE-T، مدل 93108TC-FX3 میتواند انتخاب کاربردیتری باشد.
تفاوت مدل N9K-C93180YC-FX3 و N9K-C93240YC-FX2
- هر دو مدل دارای ۴۸ پورت با سرعت حداکثر 25G برای اتصال سرورها هستند. تفاوت اصلی در تعداد آپلینکهای 100G است.
- مدل 93180YC-FX3 دارای ۶ پورت آپلینک است. مدل 93240YC-FX2 تعداد ۱۲ پورت 40/100G دارد.
در نتیجه، اگر تعداد زیادی سرور به یک سوئیچ Leaf متصل هستند و برای ارتباط با لایه Spine به پهنای باند بیشتری نیاز دارید، مدل 93240YC-FX2 ارزش بررسی دارد.
بیشتر بخوانید: تفاوت سوئیچ های Nexus و Catalyst
مقایسه سوئیچهای ماژولار Nexus 9400، 9500 و 9800
اگر امکان افزایش تعداد پورتها بدون تعویض کامل سوئیچ یکی از نیازهای اصلی پروژه باشد، مدلهای ماژولار انتخابهای قابل بررسی هستند.
مقایسه سوئیچهای ماژولار نکسوس 9000
| مدل | تعداد اسلات Line Card یا توسعه | ویژگی شاخص |
|---|---|---|
| Nexus 9408 | ۸ اسلات توسعه | طراحی متمرکز با ارتفاع 4RU و ظرفیت حداکثر ۶۴ پورت 400G |
| Nexus 9504 | ۴ اسلات Line Card | توسعه ماژولار در شاسی کوچکتر |
| Nexus 9508 | ۸ اسلات Line Card | ظرفیت توسعه بیشتر نسبت به 9504 |
| Nexus 9516 | ۱۶ اسلات Line Card | تراکم پورت بالا در سری 9500 |
| Nexus 9804 | ۴ اسلات Line Card | پشتیبانی از کارتهای پرسرعت 400G و 800G |
| Nexus 9808 | ۸ اسلات Line Card | ظرفیت بالای توسعه برای Fabricهای بزرگ |
تفاوت مهم Nexus 9400 با دو خانواده دیگر در معماری داخلی آن است. سری نکسوس 9400 از ساختار ماژولار متمرکز استفاده میکند؛ اما سریهای نکسوس 9500 و 9800 دارای معماری توزیعشده با ماژولهای Fabric مجزا هستند.
کدام مدل Nexus 9000 را بخریم؟ پیشنهاد کارشناسان تتیسنت برای انتخاب مدل مناسب

انتخاب سوئیچ Nexus 9000 میبایست بر اساس نوع اتصال سرورها، حجم ترافیک و برنامه توسعه دیتاسنتر انجام شود. برای سناریوهای مختلف، پیشنهاد کارشناسان تتیسنت به شرح زیر است:
- دیتاسنتر با سرورهای 10G و کابلکشی مسی: مدل N9K-C93108TC-FX3 به دلیل برخورداری از پورتهای RJ45 انتخاب مناسبتری است.
- دیتاسنتر با سرورهای 10G و 25G: مدل N9K-C93180YC-FX3 برای اتصال سرورها در لایه Leaf گزینه مناسبی است.
- دیتاسنتر با ترافیک بالای سرورها به سمت Spine: مدل N9K-C93240YC-FX2 با ۱۲ آپلینک 100G، ظرفیت ارتباطی بیشتری نسبت به مدل 93180YC-FX3 فراهم میکند.
- شبکه Leaf-Spine با ارتباطات 100G: مدل N9K-C9336C-FX2 با ۳۶ پورت 100G برای نقش Spine گزینه مناسبی است.
- دیتاسنتر در حال مهاجرت به 400G: مدل N9K-C93600CD-GX با ترکیب پورتهای 100G و 400G، امکان توسعه تدریجی ارتباطات پرسرعت را فراهم میکند.
- دیتاسنترهای بزرگ با نیاز به توسعه سختافزاری: سری Nexus 9500 برای افزایش ظرفیت از طریق Line Card و سری Nexus 9800 برای زیرساختهای پرظرفیت 400G و 800G قابل بررسی هستند.
توصیه نهایی: پیش از خرید، تعداد پورتها را بر اساس نیاز فعلی و توسعه آینده مشخص کنید؛ سپس ظرفیت آپلینک، سازگاری ماژولها و هزینه نهایی تجهیزات را بررسی کنید. قدرتمندترین مدل لزوماً بهترین انتخاب برای شبکه شما نیست.
بیشتر بخوانید: EPLD در سوئیچ Nexus چیست؟
اشتباهات پرهزینه هنگام خرید سوئیچ نکسوس 9000

- بررسی نکردن پارتنامبر دقیق: پشتیبانی از NX-OS، Cisco ACI و قابلیتهای نرمافزاری در تمام مدلها یکسان نیست. پیش از خرید، سازگاری مدل و نسخه نرمافزاری مورد نیازتان را بررسی کنید.
- فرض پشتیبانی از MACsec روی تمام پورتها: کارت N9K-X98900CD-A سری Nexus 9800 فقط روی ۱۶ پورت 100G از MACsec پشتیبانی میکند. اگر رمزنگاری روی تمام پورتها ضروری است، کارتهای سازگار مانند N9K-X9836DM-A را بررسی کنید.
- خرید شاسی ماژولار بدون نیاز واقعی: سوئیچهای ثابت Nexus 9300 نیز میتوانند در نقش Spine استفاده شوند. برای برخی دیتاسنترهای کوچک و متوسط، این مدلها با توجه به تعداد پورتها و نیاز توسعه، انتخاب اقتصادیتری هستند.
- نادیده گرفتن هزینه ماژول و کابلکشی: هنگام خرید سوئیچهای 100G، 400G یا 800G، علاوه بر قیمت دستگاه، هزینه ماژولهای نوری، کابلها و تجهیزات ارتباطی سازگار را نیز محاسبه کنید.
جمعبندی؛ انتخاب بهترین مدل سیسکو نکسوس 9000
در مقایسه مدلهای Nexus 9000، بهترین سوئیچ لزوماً مدلی نیست که بیشترین ظرفیت سوئیچینگ یا بالاترین سرعت پورت را دارد. انتخاب مناسب باید با نوع اتصال سرورها، ظرفیت ارتباطات بالادستی، معماری شبکه و برنامه توسعه دیتاسنتر هماهنگ باشد.
خرید سوئیچ Nexus 9000 سیسکو با مشاوره تخصصی تتیسنت
اگر قصد خرید سوئیچ سیسکو نکسوس را دارید، تتیسنت بهعنوان تأمینکننده تجهیزات شبکه در ایران، امکان استعلام قیمت و دریافت مشاوره تخصصی برای انتخاب مدل مناسب زیرساخت شما را فراهم میکند. امکان خرید انواع مدل های سوئیچ سیسکو از طریق تتیس نت وجود دارد.
برای بررسی مدل موردنیاز و استعلام قیمت میتوانید با کارشناسان تتیسنت از طریق شماره 02191009322 در ارتباط باشید.
سوالات متداول انتخاب مدل مناسب سوئیچ 9000 نکسوس
۱. تفاوت سوئیچ Nexus 9300 و Nexus 9500 چیست؟
سری Nexus 9300 دارای طراحی ثابت (Fixed) است و برای نقشهای Leaf و Spine کاربرد دارد. سری Nexus 9500 با طراحی ماژولار امکان افزایش ظرفیت و تعداد پورتها از طریق Line Card را فراهم میکند.
۲. چه زمانی سوئیچهای Nexus 400G و 800G مناسبتر هستند؟
مدلهای 400G برای دیتاسنترهایی که به پهنای باند بیشتری نسبت به لینکهای 100G نیاز دارند، مناسباند. مدلهای 800G نیز برای شبکههای پرترافیک و زیرساختهای هوش مصنوعی (AI/ML) طراحی شدهاند.
۳. آیا تمام مدلهای Nexus 9000 از Cisco ACI پشتیبانی میکنند؟
خیر. پشتیبانی از Cisco ACI به مدل سوئیچ و نسخه نرمافزاری آن بستگی دارد. پیش از خرید باید سازگاری پارتنامبر دقیق دستگاه با ACI را در مستندات رسمی سیسکو بررسی کنید.

