در حال بارگزاری...

مزایای مجازی سازی

چند سالی است که مبحث مجازی سازی شبکه (Virtualization) چالش اصلی بیشتر سازمانها و به خصوص مدیران فناوری اطلاعات تبدیل شده است.

چرا که همواره مدیریت منابع و هزینه های تهیه و نگهداری تجهیزات شبکه مورد نیاز در بستر شبکه های کامپیوتری بحث برانگیز بوده و هست. شاید ایده های اولیه این تکنولوژی زمانی شکل گرفت که بیشتر منابع سخت افزاری موجود تهیه شده در بستر شبکه های کامپیوتری به دلیل ناسازگاری های نرم افزار و سخت افزار به طور کامل قابل استفاده نبودند (در آمار ها مشخص شده که کارایی سرورها (Utilization) بدون استفاده از مجازی سازی شبکه بین ۵% تا ۱۵% می باشد)، برای پاسخ به این مساله باید گفت که، برای هر سرویس اضافی، نیازمند به سرویس دهنده های جدید و به دنبال آن هزینه مجدد خواهیم بود.

برای مثال در یک شبکه کامپیوتری درون سازمانی، امکان دارد سرویسی مختص به اشتراک گذاشتن فایل ها بنابر سیاست های موجود بر روی سیستم عامل ویندوز و سرویس دیگری برای مکالمات صوتی بر روی سیستم عامل لینوکس راه اندازی شوند. در نگاه اول برای هر کدام از این دو، نیاز به سخت افزار جداگانه احساس می شود. اما مجازی سازی سرورهای شبکه آغازی برای استفاده بهتر از منابع سخت افزاری می باشد.

شکل زیر معماری سرورها قبل و بعد از مجازی سازی را نشان می دهد:

VB 1 vv

از طریق به کارگیری راهکار های مجازی سازی، ساختار IT می تواند از مزایای ذیل بهره مند گردد:

استفاده بهینه از منابع سرورها:
منابع سخت افزاری (CPU , Memory , … ) سرورها بدون استفاده از مجازی سازی معمولاً بین ۵ تا ۱۵ درصد به کار گرفته می شوند. این میزان از طریق به کارگیری سیستم ها به صورت ماشین های مجازی که به صورت امن و به دور از تاثیر بر روی سرویس ها قابل جابه جایی روی سخت افزار به اشتراک گذاشته هستند، به ۶۰ تا ۸۰ درصد می رسد که باعث کاهش چمشگیری در هزینه های تهیه سخت افزار می گردد.

بهینه سازی، تست و توسعه سرویس ها:
ایجاد سریع و آسان سرورهای جدید توسط استفاده مجدد از ماشین های مجازی که از پیش تنظیمات اولیه بر روی آنها انجام شده است و آماده به کار می باشند.

تداوم کسب و کار (Business Continuity):
یکی از مزایای مجازی سازی، کاهش هزینه ها و پیچیدگی های مربوط به بالا بردن دسترسی (High Availability) و ترمیم حوادث (Disaster Recovery) از طریق ذخیره کردن کل سیستم به صورت یک فایل می باشد، به گونه ای که ماشین مجازی می تواند بر روی هر سرور دیگری برگردانده و شروع به کار کند تا مدت زمان عدم سرویس دهی (Down Time) به حداقل برسد. مکانیزم هایی نظیر
vSphere DRS ، vSphere HA ، Fault Tolerance و Site Recovery Manager از جمله راهکارهای مجازی سازی برای نیل به تداوم کسب و کار می باشند.

VB 2 FT

حفاظت از ماشین های مجازی در صورت از دست رفتن سرور ESXi توسط راهکار HA